Magnificat Tennis Team
Girls 2021-2022 Season

Magnificat Tennis Team Magnificat Girls Tennis Team - Click picture to enlarge
Chris Johnson Click for more

 

Magnificat Photos by OhioTennisZone by Scott Gerber

Players on Northeast Ohio's Top Players List:
  • Audrey Smitek is a Senior (Class of 2022)
  • Natalie Smitek is a Sophomore (Class of 2024)
  • Graduate(s) Playing College Tennis:
  • Anna Roggenburk is a Sophomore at Xavier University
  • Olivia Rondini is a Freshman at Bryant
  • Alexandra Vesikallio is a Junior at George Washington
  • Magnificat Roster
    Player
    Class / Graduation Yr.
    W/L By Court
    College Tennis Interest*
    1S
    2S
    3S
    1D
    2D
    Gagliani
    Koprulu, Kayra
    Senior - 2022
    Sign-in to view
    Mancino, Anna
    Freshman - 2025
    Sign-in to view
    Moritz, Caroline
    Junior - 2023
    Sign-in to view
    Nock, Maddie
    Junior - 2023
    Sign-in to view
    Ospelt, Lexi
    Senior - 2022
    Sign-in to view
    Smitek, Audrey
    Senior - 2022
    Sign-in to view
    Smitek, Natalie
    Sophomore-2024
    Sign-in to view
    Stoehr, Ally
    Senior - 2022
    Sign-in to view

    Independents - Northeast District
    Won / Lost Records
    School
    Won/Lost Record Winning %
    Magnificat
    11 / 1
    92%
    Laurel
    9 / 2
    82%
    Hathaway Brown
    6 / 3
    67%
    Walsh Jesuit
    7 / 8
    47%
    St. Joseph Academy
    1 / 9
    10%
    Our Lady of the Elms
    0 / 4
    0%
    St. Vincent-St. Mary
    0 / 1
    0%
    Western Reserve Academy
    0 / 0
    0%
    Beaumont
    0 / 1
    0%
    Lake Ridge Academy
    0 / 0
    0%
    Canfield
    0 / 4
    0%
    * Note that some schools do not report all of their scores.

     

    Magnificat Average "By Court" Performance
    Season to Date
    Average
    % Games Won By Court
    Results (W/L)
    All Matches
    All Opponents * NEW GRAPH *
    11 / 1

    Magnificat Team Results and Schedule
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Sun, Aug 15
    Sycamore   
    • 47%
    • 100%
    • 86%
    • 75%
    • 80%
    W, 5-0
    Sun, Aug 15
    Mason   
    • 44%
    • 60%
    • 50%
    • 75%
    • 45%
    L, 2-3
    Tue, Aug 24
    Solon   
    • 71%
    • 100%
    • 80%
    • 86%
    • 86%
    W, 5-0
    Thu, Aug 26
    Hathaway Brown   
    • 80%
    • 63%
    • 86%
    • 75%
    • 92%
    W, 5-0
    Sat, Aug 28
    Notre Dame Academy   
    • 92%
    • 86%
    • 86%
    • 80%
    • 43%
    W, 4-1
    Sat, Aug 28
    Toledo St. Ursula Academy   
    • 92%
    • 100%
    • 43%
    • 80%
    • 80%
    W, 4-1
    Tue, Aug 31
    Hawken   
    • 92%
    • 100%
    • 100%
    • 71%
    • 75%
    W, 5-0
    Thu, Sep 2
    St. Joseph Academy   
    • 53%
    • 92%
    • 100%
    • 100%
    • 92%
    W, 5-0
    Tue, Sep 7
    Archbishop Hoban   
    • 86%
    • 86%
    • 100%
    • 100%
    • 75%
    W, 5-0
    Wed, Sep 8
    Perry   
    • 86%
    • 86%
    • 100%
    • 92%
    • 100%
    W, 5-0
    Fri, Sep 10
    Brunswick   
    • 86%
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 75%
    W, 5-0
    Tue, Sep 14
    Westlake   
    • 100%
    • 92%
    • 65%
    • 80%
    • 50%
    W, 5-0
    Scheduled
    Opponent
       
    Sat, Sep 18 Lexington  (Tournament)
    -
    -
    Mon, Sep 20 Laurel  (Home)
    -
    -
    Tue, Sep 21 Massillon Jackson  (Away)
    -
    -
    Mon, Sep 27 Hudson  (Home)
    -
    -
    Always confirm scheduled matches (date and location) with the coach or a player. This
    information changes frequently.

    Singles and Doubles Results - Sorted in reverse match order
    most recent matches first).
    Date Played
    Court Player(s) Results Opponent(s) Team Score
    9/14/2021
    1
    A.Smitek
    DeAngelis Westlake
    9/14/2021
    2
    Moritz
    Shami Westlake
    9/14/2021
    3
    Stoehr
    Milovich Westlake
    6-2, 7-5
    9/14/2021
    1st Double
    Koprulu-Ospelt
    Davison-Wong Westlake
    2nd Double
    Westlake
    1
    Brunswick
    2
    Brunswick
    3
    Brunswick
    1st Double
    Brunswick
    2nd Double
    Brunswick
    1
    Perry
    2
    Perry
    3
    Perry
    1st Double
    Perry
    2nd Double
    Perry
    1
    Archbishop Hoban
    2
    Archbishop Hoban
    3
    Archbishop Hoban
    1st Double
    Archbishop Hoban
    2nd Double
    Archbishop Hoban
    1
    St. Joseph Academy
    2
    St. Joseph Academy
    3
    St. Joseph Academy
    1st Double
    St. Joseph Academy
    2nd Double
    St. Joseph Academy
    1
    Hawken
    2
    Hawken
    3
    Hawken
    1st Double
    Hawken
    2nd Double
    Hawken
    1
    Toledo St. Ursula Academy
    2
    Toledo St. Ursula Academy
    3
    Toledo St. Ursula Academy
    1st Double
    Toledo St. Ursula Academy
    2nd Double
    Toledo St. Ursula Academy
    1
    Notre Dame Academy
    2
    Notre Dame Academy
    3
    Notre Dame Academy
    1st Double
    Notre Dame Academy
    2nd Double
    Notre Dame Academy
    1
    Hathaway Brown
    2
    Hathaway Brown
    3
    Hathaway Brown
    1st Double
    Hathaway Brown
    2nd Double
    Hathaway Brown
    1
    Solon
    2
    Solon
    3
    Solon
    1st Double
    Solon
    2nd Double
    Solon
    1
    Sycamore
    2
    Sycamore
    3
    Sycamore
    1st Double
    Sycamore
    2nd Double
    Sycamore
    1
    Mason
    2
    Mason
    3
    Mason
    1st Double
    Mason
    2nd Double
    Mason

    Magnificat Team Results for 2020-21 School Year
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Wed, Aug 12
    Avon Lake     
    W, 5-0
    Thu, Aug 13
    St. Joseph Academy     
    W, 5-0
    Sun, Aug 16
    Sycamore     
    W, 4-1
    Sun, Aug 16
    Mason     
    L, 1-4
    Tue, Aug 18
    Laurel     
    W, 4-1
    Fri, Aug 21
    Hawken     
    W, 5-0
    Tue, Aug 25
    Solon     
    W, 5-0
    Thu, Aug 27
    Hathaway Brown     
    W, 3-2
    Sat, Aug 29
    Notre Dame Academy     
    W, 5-0
    Tue, Sep 1
    Massillon Jackson     
    W, 4-1
    Wed, Sep 2
    Walsh Jesuit     
    W, 5-0
    Thu, Sep 3
    Mayfield     
    W, 5-0
    Thu, Sep 10
    Hathaway Brown     
    W, 3-2
    Wed, Sep 16
    Shaker Heights     
    W, 5-0
    Mon, Sep 21
    Westlake     
    W, 5-0
    Tue, Sep 22
    Brecksville     
    W, 5-0
    Wed, Sep 23
    Hudson     
    W, 5-0
    Sat, Sep 26
    Rocky River     
    W, 5-0
    Tue, Sep 29
    Highland     
    W, 5-0
    Mon, Oct 12
    North Canton Hoover     
    W, 3-2
    Sun, Oct 25
    Notre Dame Academy     
    W, 3-1
    Sun, Oct 25
    Mason     
    L, 0-3

     

    Member is logged in as: - Access level is: