Magnificat Tennis Team
Girls 2020-2021 Season

This school has either very minimal tennis information or this is the beginning of the season. To have more tennis information posted for a school, please contact OTZ via Feedback.

Magnificat Tennis Team Magnificat Girls Tennis Team - Click picture to enlarge
Chris Johnson Click for more

 

Magnificat Photos by OhioTennisZone by Scott Gerber

Players on Northeast Ohio's Top Players List:
  • Audrey Smitek is a Junior (Class of 2022)
  • Graduate(s) Playing College Tennis:
  • Anna Roggenburk is a Freshman at Xavier University
  • Alexandra Vesikallio is a Sophomore at George Washington
  • Magnificat Roster
    Player
    Class / Graduation Year
    Coyne, Elizabeth
    Senior - 2021
    Koprulu, Kayra
    Junior - 2022
    Moritz, Caroline
    Sophomore - 2023
    ONeil, Brigid
    Senior - 2021
    Ospelt, Lexi
    Junior - 2022
    Smitek, Audrey
    Junior - 2022
    Smitek
    Sign-in to view
    Stoehr, Ally
    Junior - 2022

    Independents - Northeast District
    Won / Lost Records
    School
    Won/Lost Record Winning %
    Walsh Jesuit
    1 / 0
    100%
    St. Joseph Academy
    1 / 0
    100%
    Magnificat
    1 / 0
    100%
    Hathaway Brown
    0 / 0
    0%
    Our Lady of the Elms
    0 / 0
    0%
    Beaumont
    0 / 0
    0%
    St. Vincent-St. Mary
    0 / 0
    0%
    Western Reserve Academy
    0 / 0
    0%
    Laurel
    0 / 0
    0%
    Lake Ridge Academy
    0 / 0
    0%
    Canfield
    0 / 0
    0%
    * Note that some schools do not report all of their scores.

     

    Magnificat Average "By Court" Performance
    Season to Date
    Average
    % Games Won By Court
    Results (W/L)
    All Matches
    All Opponents * NEW GRAPH *
    1 / 0

    Magnificat Team Results and Schedule
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Wed, Aug 12
    Avon Lake   
    • 92%
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 80%
    W, 5-0
    Scheduled
    Opponent
       
    Thu, Aug 13 St. Joseph Academy  (Home)
    -
    -
    Sun, Aug 16 Mason  (Away)
    -
    -
    Sun, Aug 16 Sycamore  (Away)
    -
    -
    Tue, Aug 18 Laurel  (Away)
    -
    -
    Fri, Aug 21 Hawken  (Away)
    -
    -
    Sat, Aug 22 Canfield  (Tournament)
    -
    -
    Tue, Aug 25 Solon  (Home)
    -
    -
    Thu, Aug 27 Hathaway Brown  (Home)
    -
    -
    Tue, Sep 1 Massillon Jackson  (Home)
    -
    -
    Thu, Sep 3 Mayfield  (Away)
    -
    -
    Sat, Sep 12 Lexington  (Tournament)
    -
    -
    Wed, Sep 16 Shaker Heights  (Away)
    -
    -
    Sat, Sep 19 Olentangy Orange  (Away)
    -
    -
    Tue, Sep 22 Brecksville  (Home)
    -
    -
    Wed, Sep 23 Hudson  (Home)
    -
    -
    Sat, Sep 26 Rocky River  (Home)
    -
    -
    Sat, Sep 26 Olentangy Liberty  (Home)
    -
    -
    Always confirm scheduled matches (date and location) with the coach or a player. This
    information changes frequently.

    Singles and Doubles Results - Sorted in reverse match order
    most recent matches first).
    Date Played
    Court Player(s) Results Opponent(s) Team Score
    8/12/2020
    1
    N.Smitek
    Mangano Avon Lake
    8/12/2020
    2
    Moritz
    Pietronica Avon Lake
    8/12/2020
    3
    Koprulu
    Meier Avon Lake
    8/12/2020
    1st Double
    Ospelt-A.Smitek
    Lendal-Mangano Avon Lake
    2nd Double
    Avon Lake

    Magnificat Team Results for 2018-19 School Year
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Sun, Aug 11
    Mason     
    L, 1-4
    Mon, Aug 12
    Sycamore     
    W, 3-2
    Mon, Aug 12
    Indian Hill     
    W, 4-1
    Tue, Aug 20
    Canfield     
    W, 3-2
    Thu, Aug 22
    Mayfield     
    W, 5-0
    Thu, Aug 29
    Solon     
    W, 4-1
    Fri, Aug 30
    Notre Dame Academy     
    W, 3-2
    Wed, Sep 4
    St. Joseph Academy     
    W, 4-1
    Sat, Sep 7
    Olentangy Orange     
    W, 3-2
    Sat, Sep 7
    Olentangy Liberty     
    W, 5-0
    Mon, Sep 9
    Hathaway Brown     
    L, 0-5
    Mon, Sep 16
    Laurel     
    L, 2-3
    Thu, Sep 19
    Massillon Jackson     
    W, 3-2
    Tue, Sep 24
    Solon     
    W, 5-0
    Wed, Sep 25
    Hudson     
    W, 4-1
    Thu, Sep 26
    Walsh Jesuit     
    W, 4-1
    Fri, Sep 27
    Hathaway Brown     
    W, 3-2
    Sat, Sep 28
    Villa Maria Academy     
    W, 4-1
    Tue, Oct 8
    Brecksville     
    W, 3-2
    Sun, Oct 20
    Notre Dame Academy     
    W, 3-2
    Sun, Oct 20
    Mason     
    L, 0-3

    Member is logged in as: - Access level is: