Hawken Tennis Team
Girls 2022-2023 Season

Hawken Tennis Team - Click picture to enlarge
Brian Smallwood Click for more

 

Hawken Photos by OhioTennisZone by Scott Gerber

Map and Directions to Tennis Courts from Google Maps

Hawken Boys Tennis Team
Information from OhioTennisZone.com

Players on Northeast Ohio's Top Players List:
  • Dani Forte is a Freshman (Class of 2026)
  • Graduate(s) Playing College Tennis:
  • Stephanie Shulman is a Junior at Emory University
  • Hawken Roster
    Player
    Class / Graduation Yr.
    W/L By Court
    College Tennis Interest*
    1S
    2S
    3S
    1D
    2D
    Carrus, Maya
    Senior - 2023
    Sign-in to view
    Forte, Dani
    Freshman - 2026
    Sign-in to view
    Garber, Hayley
    Junior-2024
    Sign-in to view
    Grajzl, Vanessa
    Sophomore - 2025
    Sign-in to view
    Hardacre, Beatrice
    Junior-2024
    Sign-in to view
    Hsieh, Bella
    Sophomore - 2025
    Sign-in to view
    Jawa, Anjali
    Junior-2024
    Sign-in to view
    Tewari, Tina
    Senior - 2023
    Sign-in to view
    Yang, Eliana
    Senior - 2023
    Sign-in to view
    Young
    Sign-in to view

    Chagrin Valley Conference - Metro
    Won / Lost Records
    School
    Won/Lost Record Winning %
    Hawken
    12 / 5
    71%
    * Note that some schools do not report all of their scores.

     

    Hawken Average "By Court" Performance
    Season to Date
    Average
    % Games Won By Court
    Results (W/L)
    All Matches
    All Opponents
    12 / 5

    Hawken Team Results and Schedule
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Wed, Aug 10
    Beachwood   
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 75%
    W, 5-0
    Tue, Aug 16
    Kenston   
    • 60%
    • 80%
    • 75%
    • 86%
    • 35%
    W, 4-1
    Tue, Aug 23
    St. Joseph Academy   
    • 80%
    • 100%
    • 86%
    • 86%
    • 86%
    W, 5-0
    Thu, Aug 25
    Massillon Jackson   
    • 67%
    • 29%
    • 67%
    • 40%
    • 62%
    W, 3-2
    Mon, Aug 29
    Shaker Heights   
    • 100%
    • 75%
    • 86%
    • 52%
    • 28%
    W, 4-1
    Tue, Aug 30
    Magnificat   
    • 54%
    • 20%
    • 33%
    • 71%
    • 25%
    L, 2-3
    Wed, Aug 31
    Beachwood   
    • 80%
    • 92%
    • 86%
    • 92%
    • 75%
    W, 5-0
    Thu, Sep 1
    Solon   
    • 33%
    • 71%
    • 75%
    • 62%
    • 20%
    W, 3-2
    Fri, Sep 2
    Gilmour Academy   
    • 64%
    • 92%
    • 86%
    • 68%
    • 71%
    W, 5-0
    Wed, Sep 7
    Chagrin Falls   
    • 80%
    • 92%
    • 100%
    • 86%
    • 67%
    W, 5-0
    Thu, Sep 8
    Hathaway Brown   
    • 25%
    • 0%
    • 0%
    • 43%
    • 71%
    L, 1-4
    Fri, Sep 9
    Orange   
    • 35%
    • 25%
    • 86%
    • 25%
    • 41%
    L, 1-4
    Wed, Sep 14
    Laurel   
    • 14%
    • 100%
    • 92%
    • 100%
    • 80%
    W, 4-1
    Thu, Sep 15
    Perry   
    • 67%
    • 41%
    • 92%
    • 100%
    • 92%
    W, 4-1
    Fri, Sep 16
    Avon   
    • 20%
    • 28%
    • 72%
    • 75%
    • 63%
    W, 3-2
    Sat, Sep 17
    Columbus Academy   
    • 62%
    • 25%
    • 29%
    • 50%
    • 25%
    L, 2-3
    Mon, Sep 19
    Orange   
    • 29%
    • 20%
    • 71%
    • 41%
    • 54%
    L, 2-3
    Singles and Doubles Results - Sorted in reverse match order
    most recent matches first).
    Date Played
    Court Player(s) Results Opponent(s) Team Score
    9/19/2022
    1
    Forte
    Nyborg Orange
    9/19/2022
    2
    Hsieh
    Rothchild Orange
    9/19/2022
    3
    Hardacre
    DeMataHiciano Orange
    6-1, 6-4
    9/19/2022
    1st Double
    Grajzl-Garber
    Guiler-Adi Orange
    6-7, 7-6, 6-0
    2nd Double
    Orange
    1
    Columbus Academy
    2
    Columbus Academy
    3
    Columbus Academy
    1st Double
    Columbus Academy
    2nd Double
    Columbus Academy
    1
    Avon
    2
    Avon
    3
    Avon
    1st Double
    Avon
    2nd Double
    Avon
    1
    Perry
    2
    Perry
    3
    Perry
    1st Double
    Perry
    2nd Double
    Perry
    1
    Laurel
    2
    Laurel
    3
    Laurel
    1st Double
    Laurel
    2nd Double
    Laurel
    1
    Orange
    2
    Orange
    3
    Orange
    1st Double
    Orange
    2nd Double
    Orange
    1
    Hathaway Brown
    2
    Hathaway Brown
    3
    Hathaway Brown
    1st Double
    Hathaway Brown
    2nd Double
    Hathaway Brown
    1
    Chagrin Falls
    2
    Chagrin Falls
    3
    Chagrin Falls
    1st Double
    Chagrin Falls
    2nd Double
    Chagrin Falls
    1
    Gilmour Academy
    2
    Gilmour Academy
    3
    Gilmour Academy
    1st Double
    Gilmour Academy
    2nd Double
    Gilmour Academy
    1
    Solon
    2
    Solon
    3
    Solon
    1st Double
    Solon
    2nd Double
    Solon
    1
    Beachwood
    2
    Beachwood
    3
    Beachwood
    1st Double
    Beachwood
    2nd Double
    Beachwood
    1
    Magnificat
    2
    Magnificat
    3
    Magnificat
    1st Double
    Magnificat
    2nd Double
    Magnificat
    1
    Shaker Heights
    2
    Shaker Heights
    3
    Shaker Heights
    1st Double
    Shaker Heights
    2nd Double
    Shaker Heights
    1
    Massillon Jackson
    2
    Massillon Jackson
    3
    Massillon Jackson
    1st Double
    Massillon Jackson
    2nd Double
    Massillon Jackson
    1
    St. Joseph Academy
    2
    St. Joseph Academy
    3
    St. Joseph Academy
    1st Double
    St. Joseph Academy
    2nd Double
    St. Joseph Academy
    1
    Kenston
    2
    Kenston
    3
    Kenston
    1st Double
    Kenston
    2nd Double
    Kenston
    1
    Beachwood
    2
    Beachwood
    3
    Beachwood
    1st Double
    Beachwood
    2nd Double
    Beachwood

    Hawken Team Results for 2021-22 School Year
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Wed, Aug 11
    Beachwood     
    W, 5-0
    Fri, Aug 13
    Kenston     
    W, 3-2
    Wed, Aug 18
    Crestwood     
    W, 5-0
    Thu, Aug 19
    Chagrin Falls     
    W, 5-0
    Mon, Aug 23
    Orange     
    W, 4-1
    Tue, Aug 24
    Hathaway Brown     
    L, 1-4
    Thu, Aug 26
    Jefferson Area     
    W, 5-0
    Tue, Aug 31
    Magnificat     
    L, 0-5
    Wed, Sep 1
    Beachwood     
    W, 5-0
    Thu, Sep 2
    Solon     
    L, 2-3
    Wed, Sep 8
    Chagrin Falls     
    W, 5-0
    Fri, Sep 10
    Laurel     
    W, 5-0
    Mon, Sep 13
    Crestwood     
    W, 5-0
    Tue, Sep 14
    Orange     
    W, 4-1
    Tue, Sep 14
    Orange     
    W, 4-1
    Fri, Sep 17
    North Canton Hoover     
    L, 0-5
    Wed, Sep 29
    Brecksville     
    W, 3-2
    Thu, Sep 30
    Revere     
    W, 3-2
    Tue, Oct 12
    Hathaway Brown     
    L, 2-3

     

     

    Member is logged in as: - Access level is: