Orange Tennis Team
Girls 2020-2021 Season

Orange Tennis Team Orange Tennis Team - Click picture to enlarge
Rich Bole Click for more

 

Orange Photos by OhioTennisZone by Scott Gerber

Orange Boys Tennis Team
Information from OhioTennisZone.com

Players on Northeast Ohio's Top Players List:
  • Alexis Nyborg is a Sophomore (Class of 2023)
  • Graduate(s) Playing College Tennis:
  • Anjali Kashyap is a Junior at Johns Hopkins
  • Alissa Nakamoto is a Junior at Wesleyan (CT)
  • Orange Roster
    Player
    Class / Graduation Year
    Bernon
    Borsch, Natalie
    Sophomore - 2023
    Colich, Stella
    Junior - 2022
    Dzidzishvili
    Sign-in to view
    Geri
    Sign-in to view
    Meyer, Sadie
    Junior - 2022
    Nyborg, Alexis
    Sophomore - 2023
    O'Connor
    Paradise
    Sign-in to view
    Perry
    Sign-in to view
    Plotkin
    Sign-in to view
    Seibel
    Taylor
    Uher
    Warshawsky
    Sign-in to view

    Chagrin Valley Conference - Chagrin
    Won / Lost Records
    School
    Won/Lost Record Winning %
    Beachwood
    2 / 0
    100%
    Aurora
    1 / 1
    50%
    Orange
    7 / 8
    47%
    Perry
    0 / 2
    0%
    West Geauga
    0 / 4
    0%
    Wickliffe
    0 / 0
    0%
    Chagrin Falls
    0 / 3
    0%
    * Note that some schools do not report all of their scores.

     

    Orange Average "By Court" Performance
    Season to Date
    Average
    % Games Won By Court
    Results (W/L)
    All Matches
    All Opponents * NEW GRAPH *
    7 / 8

    Orange Team Results and Schedule
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Wed, Aug 19
    Chagrin Falls   
    • 86%
    • 67%
    • 20%
    • 54%
    • 28%
    W, 3-2
    Thu, Aug 20
    Aurora   
    • 100%
    • 71%
    • 8%
    • 25%
    • 20%
    L, 2-3
    Mon, Aug 24
    Hawken   
    • 80%
    • 8%
    • 0%
    • 8%
    • 0%
    L, 1-4
    Wed, Aug 26
    Crestwood   
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 92%
    W, 5-0
    Mon, Aug 31
    Crestwood   
    • 100%
    • 86%
    • 92%
    • 80%
    • 92%
    W, 5-0
    Tue, Sep 1
    Notre Dame-Cathedral Latin   
    • 100%
    • 100%
    • 20%
    • 35%
    • 37%
    L, 2-3
    Wed, Sep 2
    West Geauga   
    • 92%
    • 80%
    • 86%
    • 43%
    • 25%
    W, 3-2
    Thu, Sep 3
    Geneva   
    • 100%
    • 86%
    • 8%
    • 71%
    • 75%
    W, 4-1
    Wed, Sep 9
    Beachwood   
    • 100%
    • 75%
    • 33%
    • 43%
    • 45%
    L, 2-3
    Wed, Sep 9
    Beachwood   
    • 100%
    • 75%
    • 33%
    • 43%
    • 45%
    L, 2-3
    Mon, Sep 14
    Chagrin Falls   
    • 100%
    • 86%
    • 20%
    • 71%
    • 67%
    W, 4-1
    Wed, Sep 16
    Hawken   
    • 92%
    • 0%
    • 0%
    • 44%
    • 20%
    L, 1-4
    Thu, Sep 17
    Gilmour Academy   
    • 100%
    • 75%
    • 29%
    • 47%
    • 33%
    L, 2-3
    Mon, Sep 21
    Avon Lake   
    • 100%
    • 80%
    • 0%
    • 20%
    • 29%
    L, 2-3
    Tue, Sep 22
    West Geauga   
    • 92%
    • 75%
    • 48%
    • 75%
    • 86%
    W, 4-1
    Singles and Doubles Results - Sorted in reverse match order
    most recent matches first).
    Date Played
    Court Player(s) Results Opponent(s) Team Score
    9/22/2020
    1
    Borsch
    Radatz West Geauga
    9/22/2020
    2
    Meyer
    O'Brien West Geauga
    9/22/2020
    3
    Plotkin
    Skerbec West Geauga
    1-6, 6-4, 6-2
    9/22/2020
    1st Double
    Dzidzishvili-Colich
    Hogrefe-Simone West Geauga
    2nd Double
    West Geauga
    1
    Avon Lake
    2
    Avon Lake
    3
    Avon Lake
    1st Double
    Avon Lake
    2nd Double
    Avon Lake
    1
    Gilmour Academy
    2
    Gilmour Academy
    3
    Gilmour Academy
    1st Double
    Gilmour Academy
    2nd Double
    Gilmour Academy
    1
    Hawken
    2
    Hawken
    3
    Hawken
    1st Double
    Hawken
    2nd Double
    Hawken
    1
    Chagrin Falls
    2
    Chagrin Falls
    3
    Chagrin Falls
    1st Double
    Chagrin Falls
    2nd Double
    Chagrin Falls
    1
    Beachwood
    1
    Beachwood
    2
    Beachwood
    2
    Beachwood
    3
    Beachwood
    3
    Beachwood
    1st Double
    Beachwood
    1st Double
    Beachwood
    2nd Double
    Beachwood
    2nd Double
    Beachwood
    1
    Geneva
    2
    Geneva
    3
    Geneva
    1st Double
    Geneva
    2nd Double
    Geneva
    1
    West Geauga
    2
    West Geauga
    3
    West Geauga
    1st Double
    West Geauga
    2nd Double
    West Geauga
    1
    Notre Dame-Cathedral Latin
    2
    Notre Dame-Cathedral Latin
    3
    Notre Dame-Cathedral Latin
    1st Double
    Notre Dame-Cathedral Latin
    2nd Double
    Notre Dame-Cathedral Latin
    1
    Crestwood
    2
    Crestwood
    3
    Crestwood
    1st Double
    Crestwood
    2nd Double
    Crestwood
    1
    Crestwood
    2
    Crestwood
    3
    Crestwood
    1st Double
    Crestwood
    2nd Double
    Crestwood
    1
    Hawken
    2
    Hawken
    3
    Hawken
    1st Double
    Hawken
    2nd Double
    Hawken
    1
    Aurora
    2
    Aurora
    3
    Aurora
    1st Double
    Aurora
    2nd Double
    Aurora
    1
    Chagrin Falls
    2
    Chagrin Falls
    3
    Chagrin Falls
    1st Double
    Chagrin Falls
    2nd Double
    Chagrin Falls

    Orange Team Results for 2019-20 School Year
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Tue, Aug 13
    Chagrin Falls     
    W, 5-0
    Wed, Aug 14
    West Geauga     
    W, 5-0
    Wed, Aug 21
    Beachwood     
    W, 3-2
    Fri, Aug 23
    Chagrin Falls     
    W, 4-1
    Mon, Aug 26
    Hawken     
    L, 2-3
    Thu, Aug 29
    Gilmour Academy     
    W, 4-1
    Tue, Sep 3
    Notre Dame-Cathedral Latin     
    W, 5-0
    Wed, Sep 4
    West Geauga     
    W, 5-0
    Mon, Sep 9
    Beachwood     
    W, 4-1
    Thu, Sep 12
    Laurel     
    W, 3-2
    Mon, Sep 16
    Hawken     
    W, 3-2
    Wed, Sep 18
    Lake Catholic     
    W, 5-0
    Thu, Sep 19
    Hathaway Brown     
    L, 1-4
    Mon, Sep 23
    Western Reserve Academy     
    L, 2-3

    Member is logged in as: - Access level is: