Mason Tennis Team
Girls 2019-2020 Season

Mason Tennis Team - Click picture to enlarge
Mike Reid Click for more

 

Mason Photos by OhioTennisZone by Scott Gerber

Map and Directions to Tennis Courts from Google Maps

Mason Boys Tennis Team
Information from OhioTennisZone.com

Players on Southwest Ohio's Top Players List:
  • Ananya Aggarwal is a Senior (Class of 2020)
  • Annie Kruse is a Junior (Class of 2021)
  • Emma Kruse is a Senior (Class of 2020)
  • Sanjana Reddy is a Senior (Class of 2020)
  • Shyla Aggarwal is a Freshman (Class of 2023)
  • Graduate(s) Playing College Tennis:
  • Amanda Huser is a Sophomore at University of Cincinnati
  • Elizabeth Kong is a Sophomore at Wellesley
  • Mason Roster
    Player
    Class / Graduation Year
    Aggarwal, Ananya
    Senior - 2020
    Aggarwal, Shyla
    Freshman - 2023
    Bandaru, Priya
    Senior - 2020
    Chada, Raina
    Junior - 2021
    Chada, Risha
    Freshman - 2023
    Kruse, Annie
    Junior - 2021
    Kruse, Emma
    Senior - 2020
    Li, Megan
    Senior - 2020
    Loni, Rashi
    Sophomore - 2022
    Pickens, Sarah
    Senior - 2020
    Reddy, Sanjana
    Senior - 2020
    Reid, Kelly
    Senior - 2020
    Tonkal, Anna
    Sophomore - 2022
    Uppuganti, Harshita
    Freshman - 2023

    Greater Miami Conference
    Won / Lost Records
    School
    Won/Lost Record Winning %
    Mason
    15 / 0
    100%
    Sycamore
    12 / 4
    75%
    Lakota East
    9 / 4
    69%
    Oak Hills
    11 / 5
    69%
    Middletown
    8 / 9
    47%
    Princeton
    2 / 3
    40%
    Lakota West
    2 / 4
    33%
    Hamilton
    1 / 5
    17%
    Fairfield
    0 / 6
    0%
    Colerain
    0 / 6
    0%
    * Note that some schools do not report all of their scores.

     

    Mason Team Results and Schedule
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Sun, Aug 11
    Magnificat   
    • 75%
    • 35%
    • 86%
    • 63%
    • 100%
    W, 4-1
    Sun, Aug 11
    Hathaway Brown   
    • 29%
    • 63%
    • 75%
    • 75%
    • 75%
    W, 4-1
    Mon, Aug 19
    Indian Hill   
    • 47%
    • 59%
    • 56%
    • 80%
    • 92%
    W, 4-1
    Thu, Aug 22
    Oak Hills   
    • 92%
    • 75%
    • 86%
    • 92%
    • 86%
    W, 5-0
    Wed, Aug 28
    Springboro   
    • 40%
    • 86%
    • 100%
    • 92%
    • 80%
    W, 4-1
    Thu, Aug 29
    Lakota East   
    • 92%
    • 100%
    • 100%
    • 86%
    • 71%
    W, 5-0
    Tue, Sep 3
    Middletown   
    • 92%
    • 92%
    • 92%
    • 92%
    • 92%
    W, 5-0
    Tue, Sep 3
    Fairfield   
    • 86%
    • 92%
    • 92%
    • 92%
    • 92%
    W, 5-0
    Thu, Sep 5
    Hamilton   
    • 92%
    • 92%
    • 92%
    • 100%
    • 100%
    W, 5-0
    Fri, Sep 6
    Columbus Academy   
    • 50%
    • 50%
    • 86%
    • 100%
    • 71%
    W, 3-2
    Mon, Sep 9
    Springboro   
    • 14%
    • 75%
    • 75%
    • 86%
    • 58%
    W, 4-1
    Tue, Sep 10
    Sycamore   
    • 92%
    • 80%
    • 100%
    • 80%
    • 75%
    W, 5-0
    Tue, Sep 17
    Colerain   
    • 80%
    • 80%
    • 92%
    • 86%
    • 75%
    W, 5-0
    Wed, Sep 18
    Oakwood   
    • 75%
    • 67%
    • 80%
    • 41%
    • 86%
    W, 4-1
    Fri, Sep 20
    Lakota West   
    • 92%
    • 80%
    • 65%
    • 92%
    • 92%
    W, 5-0
    Scheduled
    Opponent
       
    Sat, Sep 21 Mason  (Tournament)
    -
    -
    Mon, Sep 23 Indian Hill  (Home)
    -
    -
    Always confirm scheduled matches (date and location) with the coach or a player. This
    information changes frequently.

    Singles and Doubles Results - Sorted in reverse match order
    most recent matches first).
    Date Played
    Court Player(s) Results Opponent(s) Team Score
    9/20/2019
    1
    S.Aggarwal
    Sturgeon Lakota West
    9/20/2019
    2
    A.Kruse
    Trent Lakota West
    9/20/2019
    3
    Ri.Chada
    Alakhan Lakota West
    6-2, 7-5
    9/20/2019
    1st Double
    Ra.Chada-Uppuganti
    Hudson-Suresh Lakota West
    2nd Double
    Lakota West
    Tour. Sing
    Ursuline Academy
    Tour. Sing
    Mason
    Tour. Sing
    Mason
    Tour. Sing
    Cincinnati Hills Christian Academy
    1
    Oakwood
    2
    Oakwood
    3
    Oakwood
    1st Double
    Oakwood
    2nd Double
    Oakwood
    1
    Colerain
    2
    Colerain
    3
    Colerain
    1st Double
    Colerain
    2nd Double
    Colerain
    1
    Sycamore
    2
    Sycamore
    3
    Sycamore
    1st Double
    Sycamore
    2nd Double
    Sycamore
    1
    Springboro
    2
    Springboro
    3
    Springboro
    1st Double
    Springboro
    2nd Double
    Springboro
    1
    Columbus Academy
    2
    Columbus Academy
    3
    Columbus Academy
    1st Double
    Columbus Academy
    2nd Double
    Columbus Academy
    1
    Hamilton
    2
    Hamilton
    3
    Hamilton
    1st Double
    Hamilton
    2nd Double
    Hamilton
    1
    Middletown
    2
    Middletown
    3
    Middletown
    1st Double
    Middletown
    2nd Double
    Middletown
    1
    Fairfield
    2
    Fairfield
    3
    Fairfield
    1st Double
    Fairfield
    2nd Double
    Fairfield
    1
    Lakota East
    2
    Lakota East
    3
    Lakota East
    1st Double
    Lakota East
    2nd Double
    Lakota East
    1
    Springboro
    2
    Springboro
    3
    Springboro
    1st Double
    Springboro
    2nd Double
    Springboro
    1
    Oak Hills
    2
    Oak Hills
    3
    Oak Hills
    1st Double
    Oak Hills
    2nd Double
    Oak Hills
    1
    Indian Hill
    2
    Indian Hill
    3
    Indian Hill
    1st Double
    Indian Hill
    2nd Double
    Indian Hill
    1
    Magnificat
    2
    Magnificat
    3
    Magnificat
    1st Double
    Magnificat
    2nd Double
    Magnificat
    1
    Hathaway Brown
    2
    Hathaway Brown
    3
    Hathaway Brown
    1st Double
    Hathaway Brown
    2nd Double
    Hathaway Brown

    Mason Team Results for 2018-19 School Year
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Sat, Aug 11
    Olentangy Liberty     
    W, 4-1
    Sun, Aug 12
    Magnificat     
    W, 3-2
    Sun, Aug 12
    Hathaway Brown     
    L, 2-3
    Mon, Aug 13
    Westlake     
    W, 5-0
    Tue, Aug 21
    Oak Hills     
    W, 5-0
    Thu, Aug 23
    Lakota West     
    W, 5-0
    Fri, Aug 24
    Indian Hill     
    W, 3-2
    Tue, Aug 28
    Lakota East     
    W, 5-0
    Thu, Aug 30
    Hamilton     
    W, 5-0
    Tue, Sep 4
    Sycamore     
    W, 5-0
    Thu, Sep 6
    Princeton     
    W, 5-0
    Fri, Sep 7
    Walnut Hills     
    W, 5-0
    Sat, Sep 8
    Dublin Jerome     
    W, 3-2
    Sat, Sep 8
    Pickerington North     
    W, 4-1
    Wed, Sep 12
    Turpin     
    W, 5-0
    Thu, Sep 13
    Colerain     
    W, 5-0
    Tue, Sep 18
    Middletown     
    W, 5-0
    Fri, Sep 21
    Centerville     
    W, 5-0
    Tue, Sep 25
    Fairfield     
    W, 5-0
    Wed, Sep 26
    St. Ursula Academy     
    W, 5-0
    Mon, Oct 15
    Ursuline Academy     
    W, 3-0
    Sun, Oct 21
    Perrysburg     
    W, 3-0
    Sun, Oct 21
    Magnificat     
    W, 3-0

    Member is logged in as: - Access level is: