Sycamore Tennis Team
Girls 2022-2023 Season

Sycamore Tennis Team Sycamore Girls Tennis Team - Click picture to enlarge
Mike Teets Click for more

 

Sycamore Photos by OhioTennisZone by Scott Gerber

Map and Directions to Tennis Courts from Google Maps

Sycamore Boys Tennis Team
Information from OhioTennisZone.com

Players on Southwest Ohio's Top Players List:
  • Gabrielle Frischer is a Senior (Class of 2023)
  • Graduate(s) Playing College Tennis:
  • Chad Miller is a Recruit at Northwestern
  • Jacob Wittenbaum is a Junior at Marian (IN)
  • Sycamore Roster
    Player
    Class / Graduation Yr.
    W/L By Court
    College Tennis Interest*
    1S
    2S
    3S
    1D
    2D
    Frischer, Gabrielle
    Senior - 2023
    Sign-in to view
    Kai, Lisa
    Freshman - 2026
    Sign-in to view
    Lu, Erica
    Freshman - 2026
    Sign-in to view
    Miller, Ivy
    Sophomore - 2025
    Sign-in to view
    Parikh, Ria
    Senior - 2023
    Sign-in to view
    Reardon, Mya
    Senior - 2023
    Sign-in to view
    Sayles, Allison
    Freshman - 2026
    Sign-in to view
    Teredesai, Maithilee
    Senior - 2023
    Sign-in to view

    Greater Miami Conference
    Won / Lost Records
    School
    Won/Lost Record Winning %
    Mason
    17 / 0
    100%
    Sycamore
    15 / 4
    79%
    Oak Hills
    8 / 6
    57%
    Eaton
    5 / 7
    42%
    Middletown
    1 / 4
    20%
    Fairfield
    0 / 3
    0%
    Lakota East
    0 / 4
    0%
    Lakota West
    0 / 3
    0%
    Princeton
    0 / 1
    0%
    Hamilton
    0 / 2
    0%
    Colerain
    0 / 2
    0%
    * Note that some schools do not report all of their scores.

     

    Sycamore Average "By Court" Performance
    Season to Date
    Average
    % Games Won By Court
    Results (W/L)
    All Matches
    All Opponents
    15 / 4

    Sycamore Team Results and Schedule
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Wed, Aug 10
    Ursuline Academy   
    • 86%
    • 62%
    • 80%
    • 71%
    • 75%
    W, 5-0
    Fri, Aug 12
    Anderson   
    • 100%
    • 100%
    • 80%
    • 100%
    • 92%
    W, 5-0
    Fri, Aug 12
    Perrysburg   
    • 86%
    • 86%
    • 71%
    • 67%
    • 50%
    W, 4-1
    Mon, Aug 15
    Bexley   
    • 100%
    • 100%
    • 80%
    • 92%
    • 45%
    W, 5-0
    Mon, Aug 15
    Turpin   
    • 20%
    • 43%
    • 92%
    • 50%
    • 63%
    W, 3-2
    Tue, Aug 16
    Highland   
    • 86%
    • 29%
    • 92%
    • 60%
    • 25%
    W, 3-2
    Thu, Aug 18
    Lakota West   
    • 80%
    • 80%
    • 100%
    • 100%
    • 86%
    W, 5-0
    Tue, Aug 23
    Colerain   
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    W, 5-0
    Thu, Aug 25
    Lakota East   
    • 80%
    • 50%
    • 86%
    • 71%
    • 50%
    W, 4-1
    Sat, Aug 27
    North Canton Hoover   
    • 8%
    • 67%
    • 14%
    • 0%
    L, 2-3
    Sat, Aug 27
    New Albany   
    • 25%
    • 38%
    • 75%
    • 39%
    • 32%
    L, 1-4
    Tue, Aug 30
    Middletown   
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    W, 5-0
    Wed, Aug 31
    Oak Hills   
    • 52%
    • 37%
    • 100%
    • 67%
    • 71%
    W, 4-1
    Thu, Sep 1
    Hamilton   
    • 92%
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 92%
    W, 5-0
    Tue, Sep 6
    Indian Hill   
    • 20%
    • 8%
    • 44%
    • 48%
    • 8%
    L, 0-5
    Thu, Sep 8
    Fairfield   
    • 80%
    • 92%
    • 100%
    • 100%
    • 92%
    W, 5-0
    Thu, Sep 15
    Centerville   
    • 25%
    • 8%
    • 71%
    • 75%
    • 56%
    W, 3-2
    Fri, Sep 16
    Mason   
    • 20%
    • 8%
    • 43%
    • 38%
    • 25%
    L, 0-5
    Tue, Sep 20
    Oak Hills   
    • 59%
    • 50%
    • 58%
    • 92%
    • 63%
    W, 5-0
    Singles and Doubles Results - Sorted in reverse match order
    most recent matches first).
    Date Played
    Court Player(s) Results Opponent(s) Team Score
    9/20/2022
    1
    Frischer
    M.Lint Oak Hills
    6-1, 4-6, 6-4
    9/20/2022
    2
    Miller
    Kadakia Oak Hills
    2-6, 6-4, 7-5
    9/20/2022
    3
    Kai
    B.Lint Oak Hills
    2-6, 6-3, 6-1
    9/20/2022
    1st Double
    Teredesai-Reardon
    Osborne-Charles Oak Hills
    2nd Double
    Oak Hills
    1
    Mason
    2
    Mason
    3
    Mason
    1st Double
    Mason
    2nd Double
    Mason
    1
    Centerville
    2
    Centerville
    3
    Centerville
    1st Double
    Centerville
    2nd Double
    Centerville
    1
    Fairfield
    2
    Fairfield
    3
    Fairfield
    1st Double
    Fairfield
    2nd Double
    Fairfield
    1
    Indian Hill
    2
    Indian Hill
    3
    Indian Hill
    1st Double
    Indian Hill
    2nd Double
    Indian Hill
    1
    Hamilton
    2
    Hamilton
    3
    Hamilton
    1st Double
    Hamilton
    2nd Double
    Hamilton
    1
    Oak Hills
    2
    Oak Hills
    3
    Oak Hills
    1st Double
    Oak Hills
    2nd Double
    Oak Hills
    1
    Middletown
    2
    Middletown
    3
    Middletown
    1st Double
    Middletown
    2nd Double
    Middletown
    1
    North Canton Hoover
    2
    North Canton Hoover
    3
    North Canton Hoover
    1st Double
    North Canton Hoover
    2nd Double
    North Canton Hoover
    1
    New Albany
    2
    New Albany
    3
    New Albany
    1st Double
    New Albany
    2nd Double
    New Albany
    1
    Lakota East
    2
    Lakota East
    3
    Lakota East
    1st Double
    Lakota East
    2nd Double
    Lakota East
    1
    Colerain
    2
    Colerain
    3
    Colerain
    1st Double
    Colerain
    2nd Double
    Colerain
    1
    Lakota West
    2
    Lakota West
    3
    Lakota West
    1st Double
    Lakota West
    2nd Double
    Lakota West
    1
    Highland
    2
    Highland
    3
    Highland
    1st Double
    Highland
    2nd Double
    Highland
    1
    Turpin
    2
    Turpin
    3
    Turpin
    1st Double
    Turpin
    2nd Double
    Turpin
    1
    Bexley
    2
    Bexley
    3
    Bexley
    1st Double
    Bexley
    2nd Double
    Bexley
    1
    Perrysburg
    2
    Perrysburg
    3
    Perrysburg
    1st Double
    Perrysburg
    2nd Double
    Perrysburg
    1
    Anderson
    2
    Anderson
    3
    Anderson
    1st Double
    Anderson
    2nd Double
    Anderson
    1
    Ursuline Academy
    2
    Ursuline Academy
    3
    Ursuline Academy
    1st Double
    Ursuline Academy
    2nd Double
    Ursuline Academy

    Sycamore Team Results for 2021-22 School Year
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Sun, Aug 15
    Magnificat     
    L, 0-5
    Wed, Aug 18
    St. Ursula Academy     
    L, 0-5
    Fri, Aug 20
    Mercy McAuley     
    W, 5-0
    Mon, Aug 23
    Ursuline Academy     
    W, 3-2
    Tue, Aug 24
    Colerain     
    W, 5-0
    Sat, Aug 28
    New Albany     
    L, 1-4
    Sat, Aug 28
    North Canton Hoover     
    L, 0-5
    Mon, Aug 30
    Mariemont     
    W, 3-2
    Thu, Sep 2
    Hamilton     
    W, 4-0
    Fri, Sep 3
    Middletown     
    W, 5-0
    Thu, Sep 9
    Fairfield     
    W, 5-0
    Fri, Sep 10
    Lakota East     
    W, 5-0
    Mon, Sep 13
    Cincinnati Hills Christian Academy     
    L, 2-3
    Tue, Sep 14
    Mason     
    L, 1-4
    Fri, Sep 17
    Lakota West     
    W, 4-1
    Sat, Sep 18
    Turpin     
    L, 2-3
    Tue, Sep 21
    Oak HIlls     
    W, 3-2
    Wed, Sep 22
    Princeton     
    W, 5-0
    Wed, Sep 29
    Centerville     
    L, 1-4

     

     

    Member is logged in as: - Access level is: