Upper Arlington
Tennis Team
Boys 2018-2019 Season

Upper Arlington Tennis Team Upper Arlington Boys Tennis Team - Click picture to enlarge
Will Thieman Click for more

 

Upper Arlington Photos by OhioTennisZone by Scott Gerber

Map and Directions to Tennis Courts from Google Maps

Upper Arlington Girls Tennis Team Information from OhioTennisZone.com

Graduate(s) Playing College Tennis:
  • Audrey Berger is a Senior at Ball State
  • Kyra Jung is a Sophomore at Seattle University
  • Anna Reynolds is a Sophomore at Wright State
  • Upper Arlington Roster
    Player
    Class / Graduation Year
    Dean, Emerson
    Junior - 2020
    Gruss, Nick
    Senior - 2019
    Hari, Avi
    Sophomore - 2021
    Holland, Joey
    Sophomore - 2021
    Kompa, Paige
    Senior - 2019
    Li, Lance
    Senior - 2019
    Rardon, Jack
    Senior - 2019
    Reynolds, Will
    Junior - 2020
    Triplett, Hunter
    Senior - 2019
    Yu, Nathan
    Junior - 2020

    Ohio Capital Conference - Central
    Won / Lost Records
    School
    Won/Lost Record Winning %
    Dublin Coffman
    7 / 2
    78%
    Upper Arlington
    8 / 5
    62%
    Marysville
    5 / 6
    45%
    Hilliard Davidson
    4 / 6
    40%
    Central Crossing
    0 / 6
    0%
    Westland
    0 / 0
    0%
    * Note that some schools do not report all of their scores.

     

    Upper Arlington Team Results and Schedule
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Wed, Mar 27
    Bexley   
    • 53%
    • 63%
    • 35%
    • 80%
    • 100%
    W, 3-2
    Sat, Mar 30
    Cincinnati Country Day   
    • 20%
    • 46%
    • 92%
    • 86%
    • 86%
    W, 3-2
    Thu, Apr 4
    Columbus Academy   
    • 46%
    • 35%
    • 25%
    • 60%
    • 52%
    L, 2-3
    Sat, Apr 6
    Mason   
    • 0%
    • 14%
    • 33%
    • 41%
    • 14%
    L, 0-5
    Sat, Apr 6
    Sycamore   
    • 0%
    • 0%
    • 25%
    • 33%
    • 29%
    L, 0-5
    Mon, Apr 8
    Olentangy   
    • 37%
    • 0%
    • 80%
    • 62%
    • 92%
    W, 3-2
    Tue, Apr 9
    Central Crossing   
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    W, 5-0
    Thu, Apr 11
    Hilliard Davidson   
    • 47%
    • 92%
    • 86%
    • 86%
    • 100%
    W, 5-0
    Fri, Apr 12
    Massillon Jackson   
    • 41%
    • 45%
    • 25%
    • 38%
    • 48%
    L, 0-5
    Sat, Apr 13
    St. Xavier   
    • 20%
    • 32%
    • 25%
    • 29%
    • 38%
    L, 0-5
    Mon, Apr 15
    Pickerington North   
    • 92%
    • 65%
    • 100%
    • 63%
    • 86%
    W, 5-0
    Wed, Apr 17
    St. Charles   
    • 8%
    • 63%
    • 92%
    • 100%
    • 80%
    W, 4-1
    Thu, Apr 18
    Marysville   
    • 86%
    • 100%
    • 100%
    • 92%
    • 100%
    W, 5-0
    Scheduled
    Opponent
       
    Mon, Apr 22 Thomas Worthington  (Away)
    -
    -
    Tue, Apr 23 Dublin Coffman  (Away)
    -
    -
    Mon, Apr 29 Wellington  (Away)
    -
    -
    Wed, May 1 Olentangy Orange  (Away)
    -
    -
    Thu, May 2 Dublin Jerome  (Home)
    -
    -
    Always confirm scheduled matches (date and location) with the coach or a player. This
    information changes frequently.

    Singles and Doubles Results - Sorted in reverse match order
    most recent matches first).
    Date Played
    Court Player(s) Results Opponent(s) Team Score
    4/18/2019
    1
    Dean
    Sheeley Marysville
    4/18/2019
    2
    Li
    Balderson Marysville
    4/18/2019
    3
    Rardon
    Parashar Marysville
    4/18/2019
    1st Double
    Triplett-Yu
    Kyle-Seiltz Marysville
    2nd Double
    Marysville
    1
    St. Charles
    2
    St. Charles
    3
    St. Charles
    1st Double
    St. Charles
    2nd Double
    St. Charles
    1
    Pickerington North
    2
    Pickerington North
    3
    Pickerington North
    1st Double
    Pickerington North
    2nd Double
    Pickerington North
    1
    St. Xavier
    2
    St. Xavier
    3
    St. Xavier
    1st Double
    St. Xavier
    2nd Double
    St. Xavier
    1
    Massillon Jackson
    2
    Massillon Jackson
    3
    Massillon Jackson
    1st Double
    Massillon Jackson
    2nd Double
    Massillon Jackson
    1
    Hilliard Davidson
    2
    Hilliard Davidson
    3
    Hilliard Davidson
    1st Double
    Hilliard Davidson
    2nd Double
    Hilliard Davidson
    1
    Central Crossing
    2
    Central Crossing
    3
    Central Crossing
    1st Double
    Central Crossing
    2nd Double
    Central Crossing
    1
    Olentangy
    2
    Olentangy
    3
    Olentangy
    1st Double
    Olentangy
    2nd Double
    Olentangy
    1
    Sycamore
    2
    Sycamore
    3
    Sycamore
    1st Double
    Sycamore
    2nd Double
    Sycamore
    1
    Mason
    2
    Mason
    3
    Mason
    1st Double
    Mason
    2nd Double
    Mason
    1
    Columbus Academy
    2
    Columbus Academy
    3
    Columbus Academy
    1st Double
    Columbus Academy
    2nd Double
    Columbus Academy
    1
    Cincinnati Country Day
    2
    Cincinnati Country Day
    3
    Cincinnati Country Day
    1st Double
    Cincinnati Country Day
    2nd Double
    Cincinnati Country Day
    1
    Bexley
    2
    Bexley
    3
    Bexley
    1st Double
    Bexley
    2nd Double
    Bexley

    Upper Arlington Team Results for 2017-18 School Year
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Thu, Apr 5
    Central Crossing     
    W, 5-0
    Fri, Apr 6
    Cincinnati Country Day     
    W, 4-1
    Mon, Apr 9
    Bexley     
    W, 5-0
    Tue, Apr 10
    Hilliard Davidson     
    W, 5-0
    Thu, Apr 19
    Dublin Coffman     
    W, 5-0
    Fri, Apr 20
    Mason     
    L, 1-4
    Sat, Apr 21
    Indian Hill     
    L, 2-3
    Sat, Apr 21
    Sycamore     
    L, 1-4
    Wed, Apr 25
    St. Xavier     
    W, 3-2
    Thu, Apr 26
    St. Charles     
    L, 2-3
    Mon, Apr 30
    Wellington     
    L, 2-3
    Tue, May 1
    Columbus Academy     
    W, 4-1
    Tue, May 8
    Thomas Worthington     
    W, 3-0
    Mon, May 14
    Dublin Jerome     
    W, 3-1
    Mon, May 21
    New Albany     
    L, 1-3

    Member is logged in as: - Access level is: