Dublin Coffman purchased an OTZ Team Membership. Team players may join OTZ for no charge.

Dublin Coffman Tennis Team
Girls 2019-2020 Season

Dublin Coffman Tennis Team Dublin Coffman Girls Tennis Team - Click picture to enlarge
Brett Hundertpfund Click for more

 

Dublin Coffman Photos by OhioTennisZone by Scott Gerber

Map and Directions to Tennis Courts from Google Maps

Dublin Coffman Boys Tennis Team
Information from OhioTennisZone.com

Graduate(s) Playing College Tennis:
  • Maria Sadek is a Sophomore at Capital University
  • Bryan Yoshino is a Sophomore at Kenyon
  • Dublin Coffman Roster
    Player
    Class / Graduation Year
    Anne, Geetha
    Sophomore - 2022
    Chistyakova, Dasha
    Freshman - 2023
    Feit, Claire
    Senior - 2020
    Niemiec, Libbey
    -
    Qin, Hannah
    Senior - 2020
    Shough, Cassi
    Junior - 2021
    Singhal, Ria
    Junior - 2021
    Walker, Abby
    Senior - 2020
    Yoshino, Emily
    Freshman - 2023

    Ohio Capital Conference - Central
    Won / Lost Records
    School
    Won/Lost Record Winning %
    Upper Arlington
    12 / 1
    92%
    Dublin Coffman
    10 / 5
    67%
    Marysville
    11 / 6
    65%
    Hilliard Davidson
    4 / 6
    40%
    Central Crossing
    2 / 7
    22%
    Westland
    1 / 7
    13%
    * Note that some schools do not report all of their scores.

     

    Dublin Coffman Team Results and Schedule
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Thu, Aug 15
    Olentangy Orange   
    • 29%
    • 14%
    • 14%
    • 33%
    • 33%
    L, 0-5
    Fri, Aug 16
    Ursuline Academy   
    • 60%
    • 33%
    • 14%
    • 52%
    • 52%
    W, 3-2
    Wed, Aug 21
    Olentangy Liberty   
    • 0%
    • 20%
    • 86%
    • 64%
    • 75%
    W, 3-2
    Wed, Aug 28
    Columbus School For Girls   
    • 100%
    • 86%
    • 100%
    • 71%
    • 80%
    W, 5-0
    Thu, Aug 29
    Marysville   
    • 86%
    • 100%
    • 14%
    • 86%
    • 68%
    W, 4-1
    Tue, Sep 3
    Central Crossing   
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    W, 5-0
    Wed, Sep 4
    Dublin Jerome   
    • 20%
    • 8%
    • 65%
    • 14%
    • 20%
    L, 1-4
    Thu, Sep 5
    Upper Arlington   
    • 20%
    • 14%
    • 20%
    • 45%
    L, 1-4
    Mon, Sep 9
    Wellington   
    • 58%
    • 8%
    • 75%
    • 67%
    • 52%
    W, 4-1
    Tue, Sep 10
    Pickerington North   
    • 14%
    • 8%
    • 63%
    • 46%
    • 25%
    L, 2-3
    Wed, Sep 11
    Westerville North   
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    W, 5-0
    Thu, Sep 12
    Dublin Scioto   
    • 37%
    • 75%
    • 29%
    • 57%
    • 50%
    L, 2-3
    Mon, Sep 16
    Upper Arlington-B   
    • 75%
    • 86%
    • 75%
    • 63%
    • 60%
    W, 5-0
    Wed, Sep 18
    Hilliard Davidson   
    • 100%
    • 100%
    • 92%
    • 56%
    • 80%
    W, 5-0
    Thu, Sep 19
    Westland   
    • 100%
    • 86%
    • 86%
    • 100%
    • 100%
    W, 5-0
    Scheduled
    Opponent
       
    Tue, Sep 24 Olentangy  (Home)
    -
    -
    Wed, Sep 25 Watterson  (Home)
    -
    -
    Thu, Sep 26 New Albany  (Away)
    -
    -
    Always confirm scheduled matches (date and location) with the coach or a player. This
    information changes frequently.

    Singles and Doubles Results - Sorted in reverse match order
    most recent matches first).
    Date Played
    Court Player(s) Results Opponent(s) Team Score
    9/19/2019
    1
    Qin
    Ebert Westland
    9/19/2019
    2
    Shough
    Murray Westland
    9/19/2019
    3
    Anne
    Khoun Westland
    9/19/2019
    1st Double
    Chistyakova-Yoshino
    Perez-Flanagan Westland
    2nd Double
    Westland
    1
    Hilliard Davidson
    2
    Hilliard Davidson
    3
    Hilliard Davidson
    1st Double
    Hilliard Davidson
    2nd Double
    Hilliard Davidson
    1
    Upper Arlington-B
    2
    Upper Arlington-B
    3
    Upper Arlington-B
    1st Double
    Upper Arlington-B
    2nd Double
    Upper Arlington-B
    1
    Dublin Scioto
    2
    Dublin Scioto
    3
    Dublin Scioto
    1st Double
    Dublin Scioto
    2nd Double
    Dublin Scioto
    1
    Westerville North
    2
    Westerville North
    3
    Westerville North
    1st Double
    Westerville North
    2nd Double
    Westerville North
    1
    Pickerington North
    2
    Pickerington North
    3
    Pickerington North
    1st Double
    Pickerington North
    2nd Double
    Pickerington North
    1
    Wellington
    2
    Wellington
    3
    Wellington
    1st Double
    Wellington
    2nd Double
    Wellington
    1
    Upper Arlington
    2
    Upper Arlington
    3
    Upper Arlington
    1st Double
    Upper Arlington
    2nd Double
    Upper Arlington
    1
    Dublin Jerome
    2
    Dublin Jerome
    3
    Dublin Jerome
    1st Double
    Dublin Jerome
    2nd Double
    Dublin Jerome
    1
    Central Crossing
    2
    Central Crossing
    3
    Central Crossing
    1st Double
    Central Crossing
    2nd Double
    Central Crossing
    1
    Marysville
    2
    Marysville
    3
    Marysville
    1st Double
    Marysville
    2nd Double
    Marysville
    1
    Columbus School For Girls
    2
    Columbus School For Girls
    3
    Columbus School For Girls
    1st Double
    Columbus School For Girls
    2nd Double
    Columbus School For Girls
    Tour. Sing
    Notre Dame Academy
    1
    Olentangy Liberty
    2
    Olentangy Liberty
    3
    Olentangy Liberty
    1st Double
    Olentangy Liberty
    2nd Double
    Olentangy Liberty
    1
    Ursuline Academy
    2
    Ursuline Academy
    3
    Ursuline Academy
    1st Double
    Ursuline Academy
    2nd Double
    Ursuline Academy
    1
    Olentangy Orange
    2
    Olentangy Orange
    3
    Olentangy Orange
    1st Double
    Olentangy Orange
    2nd Double
    Olentangy Orange

    Dublin Coffman Team Results for 2018-19 School Year
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Wed, Aug 15
    Wellington     
    W, 5-0
    Fri, Aug 17
    Ursuline Academy     
    L, 2-3
    Tue, Aug 21
    Westerville North     
    W, 5-0
    Thu, Aug 23
    Hilliard Davidson     
    W, 5-0
    Mon, Aug 27
    Watkins Memorial     
    W, 3-2
    Wed, Aug 29
    Pickerington North     
    L, 1-4
    Wed, Aug 29
    Westland     
    W, 5-0
    Thu, Aug 30
    Marysville     
    W, 5-0
    Tue, Sep 4
    Central Crossing     
    W, 5-0
    Tue, Sep 11
    Olentangy     
    W, 5-0
    Wed, Sep 12
    Columbus Academy     
    L, 1-4
    Thu, Sep 13
    Columbus School for Girls     
    W, 4-1
    Mon, Sep 17
    Upper Arlington     
    L, 1-4
    Tue, Sep 18
    Dublin Scioto     
    W, 3-2
    Thu, Sep 20
    Upper Arlington-B     
    W, 5-0
    Tue, Sep 25
    Olentangy Liberty     
    L, 2-3

    Member is logged in as: - Access level is: