Anderson Tennis Team
Girls 2020-2021 Season

Coach: Brent Johnson

Anderson Boys Tennis Team
Information from OhioTennisZone.com

Players on Southwest Ohio's Top Players List:
  • Alicia Daly is a Junior (Class of 2022)
  • Anderson Roster
    Player
    Class / Graduation Year
    Caldiron
    Sign-in to view
    Conway
    Correlissen
    Daly, Alicia
    Junior - 2022
    Desjardins
    Dimling
    Sign-in to view
    Fender
    Infante
    Sign-in to view
    Kaylor
    Keelus
    Moulas
    Rile
    Sign-in to view
    Rothfus
    Sign-in to view
    Since
    Soncek
    Stith
    Stump
    Teran
    Sign-in to view
    Whitehead

    Eastern Cincinnati Conference
    Won / Lost Records
    School
    Won/Lost Record Winning %
    Milford
    1 / 0
    100%
    Anderson
    12 / 6
    67%
    Turpin
    6 / 4
    60%
    Loveland
    2 / 2
    50%
    Kings
    1 / 4
    20%
    Walnut Hills
    0 / 1
    0%
    * Note that some schools do not report all of their scores.

     

    Anderson Average "By Court" Performance
    Season to Date
    Average
    % Games Won By Court
    Results (W/L)
    All Matches
    All Opponents * NEW GRAPH *
    12 / 6

    Anderson Team Results and Schedule
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Wed, Aug 12
    Mariemont   
    • 92%
    • 50%
    • 52%
    • 8%
    • 8%
    L, 2-3
    Thu, Aug 13
    Lakota East   
    • 92%
    • 67%
    • 80%
    • 14%
    • 25%
    W, 3-2
    Mon, Aug 17
    Oak Hills   
    • 71%
    • 38%
    • 8%
    • 36%
    • 14%
    L, 1-4
    Tue, Aug 18
    Lebanon   
    • 100%
    • 100%
    • 92%
    • 33%
    • 71%
    W, 4-1
    Wed, Aug 19
    New Richmond   
    • 100%
    • 100%
    • 92%
    • 100%
    • 86%
    W, 5-0
    Thu, Aug 20
    Turpin   
    • 92%
    • 55%
    • 71%
    • 37%
    • 33%
    W, 3-2
    Mon, Aug 24
    Lakota West   
    • 71%
    • 35%
    • 61%
    • 57%
    • 8%
    W, 3-2
    Tue, Aug 25
    Milford   
    • 67%
    • 48%
    • 80%
    • 35%
    • 32%
    L, 2-3
    Wed, Aug 26
    Mount Notre Dame   
    • 92%
    • 80%
    • 86%
    • 25%
    • 41%
    W, 3-2
    Thu, Aug 27
    Little Miami   
    • 100%
    • 100%
    • 75%
    • 92%
    • 92%
    W, 5-0
    Fri, Aug 28
    Loveland   
    • 92%
    • 59%
    • 56%
    • 8%
    • 8%
    W, 3-2
    Mon, Aug 31
    Seven Hills   
    • 100%
    • 42%
    • 0%
    • 8%
    • 25%
    L, 1-4
    Tue, Sep 1
    Kings   
    • 100%
    • 92%
    • 80%
    • 38%
    • 20%
    W, 3-2
    Wed, Sep 2
    Seton   
    • 92%
    • 14%
    • 8%
    • 0%
    • 45%
    L, 1-4
    Thu, Sep 3
    West Clermont   
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 80%
    • 92%
    W, 5-0
    Wed, Sep 9
    Ursuline Academy   
    • 80%
    • 20%
    • 29%
    • 0%
    • 29%
    L, 1-4
    Wed, Sep 16
    Mercy McAuley   
    • 100%
    • 71%
    • 100%
    • 68%
    • 68%
    W, 5-0
    Mon, Sep 21
    Cincinnati Country Day   
    • 92%
    • 57%
    • 80%
    • 43%
    • 55%
    W, 4-1
    Singles and Doubles Results - Sorted in reverse match order
    most recent matches first).
    Date Played
    Court Player(s) Results Opponent(s) Team Score
    9/21/2020
    1
    Daly
    Thompson Cincinnati Country Day
    9/21/2020
    2
    Rile
    Arebi Cincinnati Country Day
    6-4, 7-6
    9/21/2020
    3
    Teran
    Beyreis Cincinnati Country Day
    9/21/2020
    1st Double
    Coldiron-Moran
    Castucci-Delbello Cincinnati Country Day
    5-7, 6-4, 6-2
    2nd Double
    Cincinnati Country Day
    1
    Mercy McAuley
    2
    Mercy McAuley
    3
    Mercy McAuley
    1st Double
    Mercy McAuley
    2nd Double
    Mercy McAuley
    1
    Ursuline Academy
    2
    Ursuline Academy
    3
    Ursuline Academy
    1st Double
    Ursuline Academy
    2nd Double
    Ursuline Academy
    1
    West Clermont
    2
    West Clermont
    3
    West Clermont
    1st Double
    West Clermont
    2nd Double
    West Clermont
    1
    Seton
    2
    Seton
    3
    Seton
    1st Double
    Seton
    2nd Double
    Seton
    1
    Kings
    2
    Kings
    3
    Kings
    1st Double
    Kings
    2nd Double
    Kings
    1
    Seven Hills
    2
    Seven Hills
    3
    Seven Hills
    1st Double
    Seven Hills
    2nd Double
    Seven Hills
    1
    Loveland
    2
    Loveland
    3
    Loveland
    1st Double
    Loveland
    2nd Double
    Loveland
    1
    Little Miami
    2
    Little Miami
    3
    Little Miami
    1st Double
    Little Miami
    2nd Double
    Little Miami
    1
    Mount Notre Dame
    2
    Mount Notre Dame
    3
    Mount Notre Dame
    1st Double
    Mount Notre Dame
    2nd Double
    Mount Notre Dame
    1
    Milford
    2
    Milford
    3
    Milford
    1st Double
    Milford
    2nd Double
    Milford
    1
    Lakota West
    2
    Lakota West
    3
    Lakota West
    1st Double
    Lakota West
    2nd Double
    Lakota West
    1
    Turpin
    2
    Turpin
    3
    Turpin
    1st Double
    Turpin
    2nd Double
    Turpin
    1
    New Richmond
    2
    New Richmond
    3
    New Richmond
    1st Double
    New Richmond
    2nd Double
    New Richmond
    1
    Lebanon
    2
    Lebanon
    3
    Lebanon
    1st Double
    Lebanon
    2nd Double
    Lebanon
    1
    Oak Hills
    2
    Oak Hills
    3
    Oak Hills
    1st Double
    Oak Hills
    2nd Double
    Oak Hills
    1
    Lakota East
    2
    Lakota East
    3
    Lakota East
    1st Double
    Lakota East
    2nd Double
    Lakota East
    1
    Mariemont
    2
    Mariemont
    3
    Mariemont
    1st Double
    Mariemont
    2nd Double
    Mariemont

    Anderson Team Results for 2019-20 School Year
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Mon, Aug 12
    Lakota East     
    L, 1-4
    Wed, Aug 14
    Mariemont     
    L, 1-4
    Thu, Aug 15
    St. Ursula Academy-B     
    W, 4-1
    Wed, Aug 21
    Madeira     
    W, 5-0
    Tue, Aug 27
    Walnut Hills     
    L, 0-5
    Wed, Aug 28
    Seven Hills     
    L, 0-5
    Thu, Aug 29
    West Clermont     
    W, 5-0
    Thu, Aug 29
    Seven Hills     
    L, 0-5
    Tue, Sep 3
    Turpin     
    L, 2-3
    Thu, Sep 5
    Milford     
    W, 3-2
    Tue, Sep 10
    Kings     
    W, 3-2
    Wed, Sep 11
    Mount Notre Dame     
    W, 4-1
    Tue, Sep 17
    Badin     
    W, 4-1
    Mon, Sep 23
    Summit Country Day     
    L, 2-3
    Thu, Sep 26
    Mercy McAuley     
    W, 3-2

    Member is logged in as: - Access level is: