Scott Gerber photographed the action photos and most, but not all, of the state qualifier group photos.

Buy an
OhioTennisZone
Photo
The cost for a digital, high resolution photo is $19.99 or $34.99 for two. This enables you to share the photo on Facebook, Pinterest, etc., to print whatever you'd like for your family and relatives, and to include in the scrapbook.

Photos from States cannot be sold.

Email Scott Gerber for more info.

 

 

State Team Tournament Draws

Last Updated: May 22, 2018 11:00pm

OHIO BOYS - CENTRAL / SOUTHEAST - DIVISION I

School
Round of 16
Quarter Finals
Semi-Finals
Finals / Champion
Top Half Play Matches By 4/9/2018 (Top Home) By 4/19/2018
(Top Away)
By 4/28/2018
(Top Home)
By 5/10/2018
(Top Away)
By 5/17/2018
(Top Home)
Upper Arlington ◄TEAM
Action Photos
       
    Upper Arlington      
Bye
       
      Upper Arlington    
Watkins Memorial
Action Photos
       
    Watkins Memorial      
Teays Valley
Action Photos
       
   
1st Qtr
  Upper Arlington 3-0  
Pickerington North
Action Photos
     
    Pickerington North    
Bye
     
      Thomas Worthington 4-1  
Thomas Worthington
Action Photos
   
    Thomas Worthington  
Bye
 
2nd Qtr
Upper Arlington 3-1
Marysville
Action Photos
Finalist
    Marysville  
Bye
     
      St. Charles 5-0  
St. Charles ◄TEAM
Action Photos
     
    St. Charles    
Bye
     
   
2nd Qtr
  Dublin Jerome 3-2  
West
       
    West      
Bye
       
      Dublin Jerome 5-0    
Dublin Jerome
Action Photos
       
    Dublin Jerome      
Bye
       
2nd Half         New Albany 3-1
Olentangy ◄TEAM
Action Photos
      Central District Champion. To Final Four in Columbus.
    Olentangy      
Bye
       
      Olentangy 5-0    
Olentangy Liberty
Action Photos
       
    Olentangy Liberty      
Bye
       
   
3rd Qtr
  Gahanna  
Gahanna
Action Photos
     
    Gahanna    
Bye
     
      Gahanna  
Marietta
   
    Marietta  
Bye
 
4th Qtr
New Albany 3-0
Olentangy Orange ◄TEAM
Action Photos
Finalist
    Olentangy Orange  
Bye
     
      Olentangy Orange 3-2  
Pickerington Central
Action Photos
     
    Pickerington Central    
Bye
     
   
4th Qtr
  New Albany 4-1  
Reynoldsburg
Action Photos
       
    Watterson 5-0      
Watterson ◄TEAM
Action Photos
       
      New Albany 5-0    
New Albany ◄TEAM
Action Photos
       
    New Albany      
Bye
       

OHIO BOYS - NORTHEAST - DIVISION I

School
Round of 16
Quarter Finals
Semi-Finals
Finals / Champion
Top Half Play Matches By 4/9/2018 (Top Home) By 4/19/2018
(Top Away)
By 4/28/2018
(Top Home)
By 5/10/2018
(Top Away)
By 5/17/2018
(Top Home)
Canfield
Action Photos
       
    Canfield      
Bye
       
      Canfield 3-2    
Avon Lake
       
    Avon Lake 4-1      
Canton McKinley
       
   
1st Qtr
  Canfield 5-0  
Strongsville
     
    Strongsville 3-2    
Boardman
     
      North Canton Hoover 5-0  
Westlake
Action Photos
   
    North Canton Hoover 3-2  
North Canton Hoover
Action Photos
 
2nd Qtr
Canfield 3-2
North Royalton
Finalist
    North Royalton 3-2  
Copley
Action Photos
     
      North Royalton 3-2  
Brecksville
     
    Brecksville 4-1    
Lakeside
     
   
2nd Qtr
  University (default)  
Shaker Heights
Action Photos
       
    Shaker Heights 5-0      
Lake
       
      University 5-0    
University School ◄TEAM
Action Photos
       
    University School      
Bye
       
2nd Half         Canfield 3-2
Massillon Jackson
Action Photos
      Northeast District Champion. To Final Four in Columbus.
    Massillon Jackson 4-1      
Kenston
Action Photos
       
      Massillon Jackson 3-2    
St. Ignatius ◄TEAM
Action Photos
       
    St. Ignatius 5-0      
Howland
       
   
3rd Qtr
  Massillon Jackson 3-0  
St. Edward
Action Photos
     
    Hudson 4-1    
Hudson
Action Photos
     
      Hudson 4-1  
Walsh Jesuit
Action Photos
   
    Walsh Jesuit 4-1  
Louisville
Action Photos
 
4th Qtr
Massillon Jackson 3-2
Lakewood
Finalist
    Highland 4-1  
Highland
     
      Revere 3-2  
Revere
     
    Revere 5-0    
North Olmsted
     
   
4th Qtr
  Solon  
Mayfield
Action Photos
       
    Mayfield 5-0      
Berea
       
      Solon 4-1    
Solon ◄TEAM
Action Photos
       
    Solon      
Bye
       

OHIO BOYS - NORTHWEST - DIVISION I

School
Round of 16
Quarter Finals
Semi-Finals
Finals / Champion
Top Half Play Matches By 4/9/2018 (Top Home) By 4/19/2018
(Top Away)
By 4/28/2018
(Top Home)
By 5/10/2018
(Top Away)
By 5/17/2018
(Top Home)
Perrysburg
Action Photos
       
    Perrysburg      
Bye
       
      Perrysburg    
Bye
       
    Bye      
Bye
       
   
1st Qtr
  Perrysburg 5-0  
Ashland
     
    Ashland    
Bye
     
      Ashland  
Wapakoneta
   
    Wapakoneta  
Bye
 
2nd Qtr
St. Johns Jesuit 3-1
St. Johns Jesuit ◄TEAM
Action Photos
Finalist
    St. Johns Jesuit  
Bye
     
      St. Johns Jesuit    
Bye
     
    Bye    
Bye
     
   
2nd Qtr
  St. Johns Jesuit 4-1  
Fremont Ross
       
    Fremont Ross      
Bye
       
      Fremont Ross    
Bowling Green
       
    Bowling Green      
Bye
       
2nd Half         St. Johns Jesuit 3-1
Norwalk
      Northwest District Champion. To Final Four in Columbus.
    Norwalk      
Bye
       
      Anthony Wayne    
Anthony Wayne
       
    Anthony Wayne      
Bye
       
   
3rd Qtr
  Findlay 3-2  
Findlay
Action Photos
     
    Findlay    
Bye
     
      Findlay  
Bye
   
    Bye  
Bye
 
4th Qtr
Findlay
Sylvania Southview
Finalist
    Sylvania Southview  
Bye
     
      Sylvania Southview 3-2  
Sylvania Northview
     
    Sylvania Northview    
Bye
     
   
4th Qtr
   
St. Francis DeSales
Action Photos
       
    St. Francis DeSales      
Bye
       
      St. Francis DeSales    
Bye
       
    Bye      
Bye
       

OHIO BOYS - SOUTHWEST - DIVISION I

School
Round of 16
Quarter Finals
Semi-Finals
Finals / Champion
Top Half Play Matches By 4/9/2018 (Top Home) By 4/19/2018
(Top Away)
By 4/28/2018
(Top Home)
By 5/10/2018
(Top Away)
By 5/17/2018
(Top Home)
St. Xavier ◄TEAM
Action Photos
       
    St. Xavier      
Bye
       
      St. Xavier 5-0    
Walnut Hills ◄TEAM
Action Photos
       
    Bellbrook 3-2      
Bellbrook
Action Photos
       
   
1st Qtr
  St. Xavier 4-1  
Kettering Fairmont ◄TEAM
Action Photos
     
    Kettering Fairmont    
Bye
     
      Wilmington 3-2  
Wilmington
   
    Wilmington 4-1  
Lebanon
 
2nd Qtr
St. Xavier 3-1
Centerville
Action Photos
Finalist
    Centerville  
Bye
     
      Centerville 5-0  
Springboro
Action Photos
     
    Springboro    
Western Brown
     
   
2nd Qtr
  Centerville 3-0  
Kings
Action Photos
       
    Kings      
Bye
       
      Turpin 4-1    
Lakota West
Action Photos
       
    Turpin 4-1      
Turpin ◄TEAM
Action Photos
       
2nd Half         Mason 3-1
Lakota East
Action Photos
      Southwest District Champion. To Final Four in Columbus.
    Lakota East 5-0      
Colerain
       
      Lakota East    
Miamisburg
       
    Miamisburg      
Bye
       
   
3rd Qtr
  Sycamore  
Anderson
     
    Anderson 4-1    
Oak Hills
     
      Sycamore 5-0  
Sycamore ◄TEAM
Action Photos
   
    Sycamore  
Bye
 
4th Qtr
Mason 3-1
West Clermont
Finalist
    Moeller 5-0  
Moeller
     
      Troy 5-0  
Troy
     
    Troy    
Bye
     
   
4th Qtr
  Mason 4-1  
Loveland
       
    Beavercreek      
Beavercreek
       
      Mason 5-0    
Mason ◄TEAM
Action Photos
       
    Mason      
Bye
       

OHIO BOYS - CENTRAL / SOUTHEAST - DIVISION II

School
Round of 16
Quarter Finals
Semi-Finals
Finals / Champion
Top Half Play Matches By 4/9/2018 (Top Home) By 4/19/2018
(Top Away)
By 4/28/2018
(Top Home)
By 5/10/2018
(Top Away)
By 5/17/2018
(Top Home)
Wellington ◄TEAM
Action Photos
       
    Wellington      
Bye
       
      Wellington    
Bye
       
    Bye      
Bye
       
   
1st Qtr
  Wellington  
Bye
     
    Bye    
Bye
     
      Bye  
Bye
   
    Bye  
Bye
 
2nd Qtr
Wellington 5-0
Columbus Academy ◄TEAM
Action Photos
Finalist
    Columbus Academy  
Bye
     
      Columbus Academy  
Bye
     
    Bye    
Bye
     
   
2nd Qtr
  Columbus Academy  
Bye
       
    Bye      
Bye
       
      Bye    
Bye
       
    Bye      
Bye
       
2nd Half         Wellington 3-0
Logan Elm
Action Photos
      Central District Champion. To Final Four in Columbus.
    Logan Elm      
Bye
       
      Logan Elm    
Bye
       
    Bye      
Bye
       
   
3rd Qtr
  Logan Elm  
Bye
     
    Bye    
Bye
     
      Bye  
Bye
   
    Bye  
Bye
 
4th Qtr
Bexley 4-1
Bexley ◄TEAM
Action Photos
Finalist
    Bexley  
Bye
     
      Bexley  
Bye
     
    Bye    
Bye
     
   
4th Qtr
  Bexley  
Bye
       
    Bye      
Bye
       
      Bye    
Bye
       
    Bye      
Bye
       

OHIO BOYS - NORTHEAST - DIVISION II

School
Round of 16
Quarter Finals
Semi-Finals
Finals / Champion
Top Half Play Matches By 4/9/2018 (Top Home) By 4/19/2018
(Top Away)
By 4/28/2018
(Top Home)
By 5/10/2018
(Top Away)
By 5/17/2018
(Top Home)
Orange
Action Photos
       
    Orange      
Bye
       
      Orange    
Bye
       
    Bye      
Bye
       
   
1st Qtr
  Geneva 3-2  
Geneva
     
    Geneva    
Bye
     
      Geneva  
Lake Catholic
   
    Lake Catholic  
Bye
 
2nd Qtr
Ursuline 5-0
Kirtland
Finalist
    Kirtland  
Bye
     
      Ursuline 5-0  
Ursuline
Action Photos
     
    Ursuline    
Bye
     
   
2nd Qtr
  Ursuline 5-0  
Canton Central Catholic
       
    Canton Central Catholic      
Bye
       
      Canton Central Catholic    
Bye
       
    Bye      
Bye
       
2nd Half         Hawken
Gilmour Academy
Action Photos
      Northeast District Champion. To Final Four in Columbus.
    Gilmour Academy      
Bye
       
      Gilmour Academy    
Bye
       
    Bye      
Bye
       
   
3rd Qtr
  CVCA 4-1  
Cuyahoga Valley Christian Academy
Action Photos
     
    CVCA    
Bye
     
      CVCA 5-0  
Oberlin
   
    Oberlin  
Bye
 
4th Qtr
Hawken 5-0
Notre Dame-Cathedral Latin
Finalist
    NDCL  
Bye
     
      Chagrin Falls 5-0  
Chagrin Falls
     
    Chagrin Falls    
Bye
     
   
4th Qtr
  Hawken 5-0  
Hawken ◄TEAM
Action Photos
       
    Hawken      
Bye
       
      Hawken    
Bye
       
    Bye      
Bye
       

OHIO BOYS - NORTHWEST - DIVISION II

School
Round of 16
Quarter Finals
Semi-Finals
Finals / Champion
Top Half Play Matches By 4/9/2018 (Top Home) By 4/19/2018
(Top Away)
By 4/28/2018
(Top Home)
By 5/10/2018
(Top Away)
By 5/17/2018
(Top Home)
Shawnee
       
    Shawnee      
Bye
       
      Shawnee 5-0    
Van Wert
       
    Van Wert      
Bye
       
   
1st Qtr
  Shawnee 3-2  
Port Clinton
     
    Port Clinton    
Bye
     
      Ottawa Glandorf  
Ottawa Glandorf
   
    Ottawa Glandorf  
Bye
 
2nd Qtr
Lexington
Wauseon
Finalist
    Wauseon  
Bye
     
      Wauseon 3-2  
Bryan
     
    Bryan    
Bye
     
   
2nd Qtr
  Lexington 4-1  
Lima Central Catholic
       
    Lima Central Catholic      
Bye
       
      Lexington (d)    
Lexington
Action Photos
       
    Lexington      
Bye
       
2nd Half         Lexington 3-1
Ada
      Northwest District Champion. To Final Four in Columbus.
    Ada      
Bye
       
      Ada    
Elida
       
    Elida      
Bye
       
   
3rd Qtr
  Clyde 3-2  
Celina
     
    Celina    
Bye
     
      Clyde 3-2  
Clyde
   
    Clyde  
Bye
 
4th Qtr
Ottawa Hills 3-0
Clearfork
Finalist
    Clearfork  
Bye
     
      Shelby  
Shelby
     
    Shelby    
Bye
     
   
4th Qtr
  Ottawa Hills 5-0  
Archbold
       
    Archbold      
Bye
       
      Ottawa Hills 4-0    
Ottawa Hills
Action Photos
       
    Ottawa Hills      
Bye
       

OHIO BOYS - SOUTHWEST - DIVISION II

School
Round of 16
Quarter Finals
Semi-Finals
Finals / Champion
Top Half Play Matches By 4/9/2018 (Top Home) By 4/19/2018
(Top Away)
By 4/28/2018
(Top Home)
By 5/10/2018
(Top Away)
By 5/17/2018
(Top Home)
Seven Hills ◄TEAM
Action Photos
       
    Seven Hills      
Bye
       
      Seven Hills    
Bye
       
    Bye      
Bye
       
   
1st Qtr
  Seven Hills 5-0  
Oakwood
Action Photos
     
    Oakwood    
Bye
     
      Oakwood  
Bye
   
    Bye  
Bye
 
2nd Qtr
Seven Hills 3-2
Cincinnati Country Day ◄TEAM
Action Photos
Finalist
    Cincinnati Country Day  
Bye
     
      Cincinnati Country Day  
Bye
     
    Bye    
Bye
     
   
2nd Qtr
  Cincinnati Country Day 5-0  
Archbishop Alter ◄TEAM
Action Photos
       
    Archbishop Alter      
Bye
       
      Milton-Union 3-2    
Milton-Union
Action Photos
       
    Milton Union      
Bye
       
2nd Half         Indian Hill 4-1
Chaminade-Julienne
Action Photos
      Southwest District Champion. To Final Four in Columbus.
    Chaminade-Julienne      
Bye
       
      Lehman Catholic 3-2    
Lehman Catholic
       
    Lehman Catholic      
Bye
       
   
3rd Qtr
  Indian Hill 5-0  
Indian Hill ◄TEAM
Action Photos
     
    Indian Hill    
Bye
     
      Indian Hill  
Bye
   
    Bye  
Bye
 
4th Qtr
Indian Hill 3-2
Wyoming ◄TEAM
Action Photos
Finalist
    Wyoming  
Bye
     
      Wyoming  
Bye
     
    Bye    
Bye
     
   
4th Qtr
  Miami Valley 4-1  
Miami Valley
Action Photos
       
    Miami Valley      
Bye
       
      Miami Valley    
Bye
       
    Bye      
Bye