Dublin Coffman Tennis Team
Girls 2017-2018 Season

Dublin Coffman Tennis Team Dublin Coffman Girls Tennis Team - Click picture to enlarge
Brett Hundertpfund Click for more

 

Dublin Coffman Photos by OhioTennisZone by Scott Gerber

Tennis Season Kickoff News Article from ThisWeekSports.com by Jarrod Ulrey

Map and Directions to Tennis Courts from Google Maps

Dublin Coffman Boys Tennis Team
Information from OhioTennisZone.com

Graduate(s) Playing College Tennis:
  • Bryan Yoshino is a Freshman at Kenyon
  • Dublin Coffman Roster
    Player
    Class / Graduation Year
    Ainsworth, Meredith
    Senior - 2018
    Berryman
    Sign-in to view
    Blackwell, Darien
    Senior - 2018
    Caruso, Lena
    Junior - 2019
    Feit, Claire
    Sophomore - 2020
    Kapustin, Alex
    Junior - 2019
    Nagireddy, Lalasa
    Freshman - 2021
    Qin, Hannah
    Sophomore - 2020
    Shah, Anya
    Junior - 2019

    Ohio Capital Conference - Central
    Won / Lost Records
    School
    Won/Lost Record Winning %
    Upper Arlington
    8 / 0
    100%
    Dublin Coffman
    8 / 8
    50%
    Hilliard Davidson
    5 / 6
    45%
    Marysville
    3 / 7
    30%
    Central Crossing
    1 / 8
    11%
    Westland
    0 / 7
    0%
    * Note that some schools do not report all of their scores.

    Dublin Coffman Team Results and Schedule
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Tue, Aug 15
    Olentangy Orange   
    • 0%
    • 8%
    • 25%
    • 43%
    • 29%
    L, 0-5
    Wed, Aug 16
    Dublin Scioto   
    • 75%
    • 14%
    • 92%
    • 86%
    • 100%
    W, 4-1
    Fri, Aug 18
    Ursuline Academy   
    • 48%
    • 25%
    • 58%
    • 29%
    • 67%
    L, 2-3
    Thu, Aug 24
    Hilliard Davidson   
    • 92%
    • 57%
    • 92%
    • 32%
    • 86%
    W, 4-1
    Mon, Aug 28
    Columbus School for Girls   
    • 75%
    • 29%
    • 75%
    • 80%
    • 63%
    W, 4-1
    Tue, Aug 29
    Westland   
    • 100%
    • 100%
    • 92%
    • 100%
    W, 5-0
    Wed, Aug 30
    Watkins Memorial   
    • 92%
    • 86%
    • 64%
    • 14%
    • 57%
    W, 4-1
    Thu, Aug 31
    Marysville   
    • 80%
    • 55%
    • 100%
    • 80%
    • 86%
    W, 5-0
    Tue, Sep 5
    Central Crossing   
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 86%
    • 92%
    W, 5-0
    Wed, Sep 6
    Columbus Academy   
    • 20%
    • 8%
    • 20%
    • 20%
    • 14%
    L, 0-5
    Thu, Sep 7
    Upper Arlington   
    • 65%
    • 29%
    • 29%
    • 36%
    • 25%
    L, 1-4
    Mon, Sep 11
    New Albany   
    • 86%
    • 40%
    • 54%
    • 29%
    • 50%
    L, 2-3
    Tue, Sep 12
    Dublin Jerome   
    • 14%
    • 0%
    • 14%
    • 14%
    • 0%
    L, 0-5
    Thu, Sep 14
    Upper Arlington-B   
    • 100%
    • 80%
    • 80%
    • 86%
    • 50%
    W, 4-1
    Mon, Sep 18
    Pickerington North   
    • 0%
    • 29%
    • 43%
    • 40%
    • 80%
    L, 1-4
    Wed, Sep 20
    Olentangy Liberty   
    • 0%
    • 25%
    • 33%
    • 20%
    • 32%
    L, 0-5
    Scheduled
    Opponent
       
    Thu, Sep 21 Watterson  (Away)
    -
    -
    Tue, Oct 3 Bexley  (Away)
    -
    -
    Always confirm scheduled matches (date and location) with the coach or a player. This
    information changes frequently.

    Singles and Doubles Results - Sorted in reverse match order
    most recent matches first).
    Date Played
    Court Player(s) Results Opponent(s) Team Score
    9/20/2017
    1
    Feit
    Atway Olentangy Liberty
    9/20/2017
    2
    Qin
    Schoenly Olentangy Liberty
    9/20/2017
    3
    Caruso
    Gardner Olentangy Liberty
    9/20/2017
    1st Double
    Ainsworth-Kapustin
    Cel.Ko-Steer Olentangy Liberty
    6-0, 6-3
    2nd Double
    Olentangy Liberty
    1
    Pickerington North
    2
    Pickerington North
    3
    Pickerington North
    1st Double
    Pickerington North
    2nd Double
    Pickerington North
    Tour. Sing
    Solon
    1
    Upper Arlington-B
    2
    Upper Arlington-B
    3
    Upper Arlington-B
    1st Double
    Upper Arlington-B
    2nd Double
    Upper Arlington-B
    1
    Dublin Jerome
    2
    Dublin Jerome
    3
    Dublin Jerome
    1st Double
    Dublin Jerome
    2nd Double
    Dublin Jerome
    1
    New Albany
    2
    New Albany
    3
    New Albany
    1st Double
    New Albany
    2nd Double
    New Albany
    1
    Upper Arlington
    2
    Upper Arlington
    3
    Upper Arlington
    1st Double
    Upper Arlington
    2nd Double
    Upper Arlington
    1
    Columbus Academy
    2
    Columbus Academy
    3
    Columbus Academy
    1st Double
    Columbus Academy
    2nd Double
    Columbus Academy
    1
    Central Crossing
    2
    Central Crossing
    3
    Central Crossing
    1st Double
    Central Crossing
    2nd Double
    Central Crossing
    1
    Marysville
    2
    Marysville
    3
    Marysville
    1st Double
    Marysville
    2nd Double
    Marysville
    1
    Watkins Memorial
    2
    Watkins Memorial
    3
    Watkins Memorial
    1st Double
    Watkins Memorial
    2nd Double
    Watkins Memorial
    1
    Westland
    2
    Westland
    3
    Westland
    1st Double
    Westland
    2nd Double
    Westland
    1
    Columbus School for Girls
    2
    Columbus School for Girls
    3
    Columbus School for Girls
    1st Double
    Columbus School for Girls
    2nd Double
    Columbus School for Girls
    1
    Hilliard Davidson
    2
    Hilliard Davidson
    3
    Hilliard Davidson
    1st Double
    Hilliard Davidson
    2nd Double
    Hilliard Davidson
    Tour. Sing
    Olentangy Liberty
    1
    Ursuline Academy
    2
    Ursuline Academy
    3
    Ursuline Academy
    1st Double
    Ursuline Academy
    2nd Double
    Ursuline Academy
    1
    Dublin Scioto
    2
    Dublin Scioto
    3
    Dublin Scioto
    1st Double
    Dublin Scioto
    2nd Double
    Dublin Scioto
    1
    Olentangy Orange
    2
    Olentangy Orange
    3
    Olentangy Orange
    1st Double
    Olentangy Orange
    2nd Double
    Olentangy Orange

    Dublin Coffman Team Results for 2016-17 School Year
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Thu, Aug 18
    Olentangy     
    W, 4-1
    Fri, Aug 19
    Ursuline Academy     
    L, 2-3
    Mon, Aug 22
    Olentangy     
    W, 3-0
    Tue, Aug 23
    Pickerington North     
    L, 2-3
    Thu, Aug 25
    Hilliard Davidson     
    W, 5-0
    Fri, Aug 26
    Columbus School for Girls     
    W, 4-1
    Sat, Aug 27
    Sycamore     
    L, 2-3
    Thu, Sep 1
    Marysville     
    W, 5-0
    Tue, Sep 6
    Central Crossing     
    W, 5-0
    Wed, Sep 7
    Chaminade-Julienne     
    W, 3-2
    Thu, Sep 8
    Upper Arlington     
    W, 3-2
    Mon, Sep 12
    Dublin Scioto     
    W, 5-0
    Tue, Sep 13
    Upper Arlington-B     
    W, 4-1
    Wed, Sep 14
    Olentangy Liberty     
    W, 3-2
    Mon, Sep 19
    New Albany     
    W, 3-2
    Thu, Sep 22
    Olentangy Orange     
    W, 4-1
    Wed, Oct 5
    Olentangy Liberty     
    L, 1-3
    Mon, Oct 10
    Columbus Academy     
    W, 3-2

    Member is logged in as: - Access level is: