Magnificat Tennis Team
Girls 2018-2019 Season

Magnificat Tennis Team Magnificat Girls Tennis Team - Click picture to enlarge
Christopher Johnson Click for more

 

Magnificat Photos by OhioTennisZone by Scott Gerber

Players on Northeast Ohio's Top Players List:
  • Anna Roggenburk is a Senior (Class of 2019)
  • Olivia Rondini is a Junior (Class of 2020)
  • Magnificat Roster
    Player
    Class / Graduation Year
    Klubnik, Hannah
    Senior - 2019
    Koprulu, Kayra
    Freshman - 2022
    Leszcz, Hannah
    Senior - 2019
    Ospelt, Alexis
    Freshman - 2022
    Pallaki, Emily
    Senior - 2019
    Roggenburk, Anna
    Senior - 2019
    Rondini, Olivia
    Junior - 2020
    Smitek, Audrey
    Freshman - 2022


    Won / Lost Records
    School
    Won/Lost Record Winning %
    Hathaway Brown
    2 / 0
    100%
    St. Joseph Academy
    2 / 0
    100%
    Magnificat
    1 / 1
    50%
    Gilmour Academy
    0 / 0
    0%
    Our Lady of the Elms
    0 / 0
    0%
    St. Vincent-St. Mary
    0 / 0
    0%
    Laurel
    0 / 0
    0%
    * Note that some schools do not report all of their scores.

     

    Magnificat Team Results and Schedule
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Sun, Aug 12
    Mason   
    • 71%
    • 80%
    • 41%
    • 42%
    • 47%
    L, 2-3
    Mon, Aug 13
    Sycamore   
    • 86%
    • 75%
    • 75%
    • 75%
    • 52%
    W, 4-1
    Singles and Doubles Results - Sorted in reverse match order
    most recent matches first).
    Date Played
    Court Player(s) Results Opponent(s) Team Score
    8/13/2018
    1
    Rondini
    Sotropa Sycamore
    8/13/2018
    2
    Smitek
    Fukuda Sycamore
    6-3, 6-1
    8/13/2018
    3
    Ospelt
    Bolger Sycamore
    6-3, 6-1
    8/13/2018
    1st Double
    Pallaki-Klubnik
    Wittenbaum-Mahesh Sycamore
    6-4, 6-0
    2nd Double
    Sycamore
    1
    Mason
    2
    Mason
    3
    Mason
    1st Double
    Mason
    2nd Double
    Mason

    Magnificat Team Results for 2017-18 School Year
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Sun, Aug 13
    Sycamore     
    W, 5-0
    Mon, Aug 14
    Indian Hill     
    W, 4-1
    Mon, Aug 14
    Mason     
    W, 3-2
    Wed, Aug 16
    Massillon Jackson     
    W, 5-1
    Thu, Aug 17
    Westlake     
    W, 5-0
    Mon, Aug 21
    Rocky River     
    W, 5-0
    Wed, Aug 30
    Green     
    W, 5-0
    Tue, Sep 5
    Hudson     
    W, 5-0
    Wed, Sep 6
    Lexington     
    W, 5-0
    Thu, Sep 7
    Hathaway Brown     
    L, 1-4
    Sat, Sep 9
    Notre Dame Academy     
    W, 4-1
    Sat, Sep 9
    Toledo St. Ursula Academy     
    W, 5-0
    Fri, Sep 15
    Olentangy Liberty     
    W, 4-1
    Mon, Sep 18
    Gilmour Academy     
    W, 5-0
    Wed, Sep 20
    Walsh Jesuit     
    W, 5-0
    Sat, Sep 23
    Villa Maria Academy     
    W, 5-0
    Mon, Sep 25
    Westlake     
    W, 3-2
    Tue, Sep 26
    Laurel     
    W, 5-0
    Wed, Sep 27
    Avon     
    W, 5-0
    Tue, Oct 10
    Canfield     
    W, 4-1
    Mon, Oct 16
    North Canton Hoover     
    W, 5-0
    Sun, Oct 22
    Notre Dame Academy     
    W, 4-0
    Sun, Oct 22
    Mason     
    L, 0-3

    Member is logged in as: - Access level is: